منوی محصولات


شرح عملکرد سیستم CIP

شرح عملکرد سیستم CIP

Clean-in-place-CIP
سیستم CIP در پمپ ها و مخلوط کن ها و صنایع مختلف

CIP و یا سیستم clean-in-place یک متد تمیزکردن سطوح داخلی لوله ها , تجهیزات فرآوری , فیلترها و قطعات نگهدارنده ی آنها بدون پیاده کردن یا جدا کردن قطعات دستگاه می باشد.
تا دهه ی 50 میلادی تنها راه تمیز کردن سیستمهای بسته پیاده کردن قطعات آنها و تمیز کردن آنها به صورت دستی بود. ظهور CIP یک نقطه ی عطف در صنایعی که نیاز به تمیزکاری مداوم قطعات و سطوح داخلی دستگاه هایشان داشتند بود.صنایعی که امروزه به شدت به سیستم CIP متکی می باشند صنایعی هستند که به درجه ی بالایی از بهداشت نیاز دارند و شامل صنایع لبنی , نوشابه و آب میوه سازی , تولید محصولات تخمیری مانند تولید ماء الشعیر و صنایع دارویی و آرایشی می باشند.

فوایدی که سیستم CIP برای صنایع مذکور دارد به شرح زیر می باشد:
تمیزکاری سریع تر و نیاز بودن به نیروی انسانی کمتر و در نتیجه قابلیت تمیز کاری با تکرار بالاتر , از آن مهم تر کاهش خطرات ناشی از تماس انسان با مواد شیمیایی به کار رفته در فرآیند تمیزکاری
همانطور که گفته شد در صنایع فوق , در تاسیسات تولیدی, تمیزکاری قابل تکرار و قابل اعتماد و موثر از نهایت اهمیت برخوردار می باشد. به منظور تمیزکاری کافی ماشین آلات تولیدی , دستگاه ها می بایست از سطوح ساخته شده و یا پوشیده شده از فولاد ضد زنگ با سطح صاف و صیقلی برخوردار باشند و همچنین سیستم لوله کشی داخلی و اتصال دهنده ی بخشها باید دارای اتصالات قابل تمیز کردن باشد.
ماده ی تمییز کننده مورد استفاده نیز باید دارای خصوصیاتی باشد که بتواند به طور مناسب و قابل قبول چه از نظر فیزیکی و چه از نظر شیمیایی با مواد باقی مانده در داخل دستگاه واکنش داده و آنها را پاک کند.

 یک چرخه ی معمولی CIP شامل مراحل زیر می باشد: 

* شستشوی اولیه توسط WFI (آب مقطر)(water for injection) و یا PW (purified water)  که  به منظور  خیس کردن  سطح داخلی تانک و از بین بردن باقیمانده ی مواد انجام می شود.

*  فلاش کردن محلول سود سوز آور به داخل مجرا ها. سود سوز آور محلول اصلی مورد استفاده در تمیزکاری می باشد.

* به چرخش در آوردن مجدد محلول سود سوزآور.

* شستشوی ملایم و متوسط مجدد توسط WFI و یا PW

* شستشو با محلول اسیدی – برای از بین بردن باقیمانده ها پروتئینی و یا رسوبات معدنی انجام می شود.

* شستشوی نهایی با WFI و یا PW – جهت خارج کردن باقیمانده ی مواد و محلول های پاک کننده از دستگاه انجام می شود.

* جریان دادن هوای نهایی – جهت از بین بردن رطوبت باقیمانده بعد از چرخه ی CIP انجام می شود.

پارامتر های مهم

پارامترهای کلیدی و مهمی باید در هنگام انجام چرخه ی مذکور رعایت و حفظ شوند. در صورتی که هر یک از این پارامترها به هر دلیلی رعایت نشوند , تمیزکاری قابل اطمینان نبوده و باید مجددا تکرار شود. پارامترهای مهم شامل دما – فشار جریان – غلظت  مواد شیمیایی – مدت زمان باقی ماندن مواد شیمیایی در دستگاه – میزان هدایت شستشوی نهایی ( که نشان دهنده ی از بین رفتن تمامی مواد شوینده ی شیمیایی می باشد.)

توجه داشته  باشد که پمپ ها و مخلوط کن ها  و تجهزات  بسیار متنوعی از جمله بیشتر محصولات شرکت اینوکسپا INOXPA مجز به سیستم CIP می باشد. برای حصول اطمینان از برخوردار  بودن  دستگاه از این سیستم,  کلمه ی CIP و  یا  عبارت  clean-in-place  می بایست  در قسمت  مشخصات  طراحی  و فنی  دفترچه ی اطلاعات دستگاه ذکر شده باشد.

شرح عملکرد سیستم CIP

نقشه انفجاری پمپ های اباراLPC

دانلود نقشه کامل انفجاری پمپ های اباراLPC...

نقشه انفجاری پمپ های اباراLPS

دانلود نقشه کامل انفجاری پمپ های اباراLPS...

صفحه از